AKCJA KLIMATYZACJA

Za jedyne 99 zł oferujemy:

  • sprawdzenie działania wszystkich podzespołów układu
  • próbę wydajności układu – pomiar temperatur wewnątrz pojazdu
  • czyszczenie i dezynfekcję układu klimatyzacji

Klimatyzacja jest procesem wymiany powietrza w zamkniętym pomieszczeniu. Ma na celu utrzymanie korzystnego mikroklimatu, czyli odpowiedniego zakresu temperatury, wilgotności i czystości powietrza. Klimatyzacja w pojazdach daje możliwość przyjemnego podróżowania w czasie największych upałów.

Prowadzenie samochodu w komfortowych warunkach klimatycznych oznacza:

 • mniejsze zmęczenie kierowcy
 • lepszą jego koncentrację
 • krótszy czas reakcji

Jak wiadomo układ klimatyzacji nie jest układem bezobsługowym. Niestety wielu przeciętnych użytkowników zdaje sobie z tego sprawę dopiero w chwili, gdy w samochodzie pojawia się nieprzyjemny zapach. Powodowany jest przez pleśnie i grzyby gromadzące się głównie na parowniku. Parownik jest bowiem idealnym miejscem dla rozwoju tego typu organizmów. Jest bowiem ukryty przed światłem i ze względu na zadanie jakie spełnia jest wilgotny.

Powodowany przez pleśnie i grzyby nieprzyjemny zapach jest nawiewany dmuchawą do wnętrza pojazdu. Sam zapach powoduje oczywiście spory dyskomfort podczas podróży, jednak znacznie groźniejsze są mogące wystąpić u kierowcy i pasażerów reakcje alergiczne. Jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć, tak więc zaleca się obsługę układu klimatyzacji pod kątem odgrzybiania raz w roku. Gdy bowiem zapomnimy o regularnym zapobieganiu (profilaktycznym odgrzybianiu) i dopuścimy już do sytuacji, gdy w kabinie zacznie porządnie cuchnąć to może okazać się, że zwykła procedura odgrzybiania okaże się niewystarczająco skuteczna. W skrajnym przypadku konieczne może okazać się wymontowanie parownika w celu jego dokładnej dezynfekcji. Z względu na to, że dostęp do tej części układu klimatyzacji jest trudny, a co za tym idzie jego wymontowanie jest czasochłonne, koszty mogą okazać się wysokie. Lepszym wyjściem jest zatem regularne odgrzybianie.

Porady dla kierowcy: jak efektywnie używać klimatyzacji w lecie?

 • parkuj samochód w cieniu
 • pozostaw otwarte drzwi na chwilę przed rozpoczęciem podróży
 • na początku ustaw chłodzenie na maksimum
 • przez kilka pierwszych minut jedź z otwartymi oknami
 • nie dopuszczaj, by temperatura w kabinie spadła poniżej 22 st. C

Klimatyzacja zapewnia przyjemną atmosferę kierowcy i pasażerom, wypełniając swoje obowiązki przez długi czas użytkowania pojazdu.
Pamiętajmy jednak, że ten układ także wymaga regularnych przeglądów. Często zdarza się, że układ klimatyzacji przestaje być wydolny z powodu zatkanego filtra powietrza w przestrzeni pasażerskiej.

Co powinniśmy wiedzieć o filtrach kabinowych?

Degradacja środowiska naturalnego spowodowała gwałtowny wzrost zanieczyszczenia powietrza. Szczególnie w miastach notuje się wysokie stężenie szkodliwych substancji. Dostając się do naszych płuc, mogą one powodować uczucie zmęczenia, katar sienny, łzawienie lub trudności w oddychaniu. Ma to negatywny wpływ na refleks kierowców i często stanowi realne zagrożenie bezpieczeństwa na drodze. W samochodach wyposażonych w filtr kabinowy, powietrze jest oczyszczane, kierowca ma wyższy komfort prowadzenia i łatwiej mu się skoncentrować.

Stosowany do tych celów filtr, dzięki zastosowaniu węgla aktywnego oprócz kurzu i pyłków usuwa także nieprzyjemne zapachy oraz bezwonne, toksyczne gazy. Firma Ford wprowadziła do sprzedaży nową generację filtrów Ford Odour Filter Plus, które zwiększyły pochłanianie gazów o 30% zachowując jednocześnie zdolność pochłaniania mikrocząsteczek. Dla zachowania sprawnej wentylacji należy wymieniać taki filtr co 20 tys. km przebiegu, czyli przy każdym przeglądzie serwisowym pojazdu. Dodatkowo przynajmniej raz na trzy lata powinien zostać przeprowadzony gruntowny przegląd układu klimatyzacji, podczas którego czynnik chłodniczy R134a jest oczyszczany za pomocą zespołu serwisowego do układu klimatyzacji, a stwierdzony niedobór jest uzupełniany.